TRÜF MANTARI TÜRKİYE’DE İLK KEZ DENİZLİ’DE YETİŞTİRİLECEK


TRÜF MANTARI TÜRKİYE’DE İLK KEZ DENİZLİ’DE YETİŞTİRİLECEKtruffles,TRÜF MANTARI TÜRKİYE’DE İLK KEZ DENİZLİ’DE YETİŞTİRİLECEK


Denizli’de 20 trüf mantar ormanı oluşturulacak


Orman Genel Müdürlüğü ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğiyle geliştirilen proje, Denizli için büyük bir umut kaynağı oldu. Kent genelinde 20 trüf mantarı ormanı oluşturulmaya başlandı. 'Kralların yiyeceği' olarak anılan trüf mantarını şimdilik yalnızca Tom isimli köpek bulabilecek.Köküne trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları toprakla buluşturuldu. Fransa’da gurmelerin tercih ettiği, 'kralların yiyeceği' ve 'siyah elmas’ olarak bilinen, Avrupa’da kilosu 1000 eurodan başlayan fiyatla satılan trüf mantarı projesiyle, 5 yıl içinde yaklaşık 20 milyon lira gelir elde edilmesi hedefleniyor.


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Fakültesi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aziz Türkoğlu’nun yaptığı araştırma, trüf mantarının bölgede sadece Denizli’de doğal olarak ormanlık alanlarda yetiştiğini ortaya koydu. Bu araştırmanın ardından Orman Genel Müdürlüğü ile Sıtkı Koçman Üniversitesi işbirliğinde, Denizli yöresinde yetişen doğal trüf mantarları üzerinde çalışmalar yapıldı. Çalışmayla, ’Doğal ve Yapay Trüf Ormanlarının Oluşturulması’ projesi geliştirildi.


Proje çerçevesinde Doç. Dr. Aziz Türkoğlu ve ekibi tarafından, ormanlık alana dikilecek olan 2 bin meşe fidanının köküne trüf mantarı aşılaması yapıldı. Ardından da bu fidanlar Denizli’de toprakla buluşturularak, dünyada ’kralların yiyeceği’ ve ’siyah elmas’ olarak bilinen trüf mantarının yetiştirileceği 20 ayrı orman oluşturulacak. Ayrıca, proje kapsamında, 5 ila 20 santimetre derinliğinde ağacın köküne bağlı olarak yetiştiği ve sadece özel eğitimli köpekler tarafından bulunabilen trüf mantarı konusunda 60 orman işçisine eğitim verilerek, ’trüf avcıları’ yetiştirilecek.


İLK FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU


Köküne trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları Denizli Cankurtaran mevkiindeki ormanın 7 hektarlık kısmında düzenlenen törenle toprakla buluşturuldu. Törene katılan Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve diğer davetliler, Avrupa’da kilosu 3 bin euroya kadar alıcı bulan trüf mantarının tadına baktı.


Projenin yürütücüsü Doç. Dr. Aziz Türkoğlu, trüf mantarının Akdeniz ikliminde doğal olarak yetiştiğini belirterek, "Trüf mantarı Avrupa’da çok bilinmekte. Ülkemizde ise bilinmediği için domuzlar tarafından tüketiliyor. Yapacağımız çalışmalarla bu doğal alanları kontrol altına alıp, güçlendirmeyi planlıyoruz. Ayrıca boş olan yerleri de daha kıymetli olan trüf aşılı fidanlar dikerek üretimi amaçlıyoruz. Projemiz diğer bölgelere de hızlı bir şekilde yayılacak" dedi.


TÜRKİYE’DE İLK KEZ DENİZLİ’DE YETİŞTİRİLECEK


Vali Abdülkadir Demir ise Türkiye’de trüf mantarının dikiminin ilk kez Denizli’de yapıldığını söyledi. Trüf mantarının Avrupa’da özellikle Fransa’da çok kullanıldığını ve gurmelerin çok tercih ettiği bir mantar türü olduğunu ifade eden Demir, "Denizli’de ormanlık alanlarda doğal olarak bulunduğunu bilim adamları tespit etmişler. Biz de proje kapsamında fidan dikimini yaparak ilk etapta bu mantarı oluşturacağız. 5 yıl içinde burada yaklaşık 20 milyon TL’lik bir gelir oluşturacak bir kapasitenin olduğu görülüyor. Kilosu 1000 eurodan başlayan piyasası var. İhraç edebilme imkanı var. Denizli’nin 11 bin kilometrekarelik yüz ölçüme sahip olduğunu, bununda yüzde 47’sinin ormanlarla kaplı olduğunu düşününce gelecek anlamda önemli bir gelir olacağı düşünülüyor. Ortak bir çalışmayla bunu başlattık. Bu deneme çalışmasından sonra yaygınlaştırılması yapılacak. Ülkemiz için önemli bir gelir kaynağına kavuşacak" diye konuştu.


KÖYLÜLERE GELİR KAPISI


Orman Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Çiftçi de trüf mantarı yetiştirme konusunda Denizli’nin projede pilot bölge seçildiğini söyledi. Çiftçi, "İlk adımı attık. Bu işi orman köylüleriyle yapacağız. Onların gelirleri büyük oranda artacak. Ormanı da korumuş olacaklar" dedi.


Proje ekibinden yer alan ve mantar avcısı olarak tanınan Niyazi Uluçoban ise İspanya’dan getirdiği ’Drahthaar’ cinsi köpeği tanıttı. Uluçoban, ’Tom’ isimli köpeğinin trüf mantarı bulma konusunda uzman olduğunu ve onunla birlikte çalıştıklarını söyledi.


  FRANSA’NIN KARA ELMASI TRÜF MANTARI  


Lalbenque, Fransa'nın güney batısında orta çağ mimarisini halen koruyan, güzel, sevimli bir köy. Salı günleri, burada pazar kuruluyor


Öğleden sonra uğradığımda, sokaklara telaşlı bir heyecan hakimdi. Ana caddede, ellerindeki sepetleri sıkı sıkı tutan, bir yandan da etrafa kuşkulu bakışlar atan, yaşlıca kadınlar, erkekler var. Sepetlerine bu kadar sahip çıkmaları boşuna değil. Ne de olsa içlerinde bir hazine saklı. Sepetlerde, buralarda ''kara elmas'' diye adlandırılan, trüf mantarlarından var.


 


Fransa'nın bu yöresinde, havanın ve toprağın koşulları, kara renkli trüf mantarı yetiştirmek için bire bir. Meşe ağaçlarının dibinde, toprağın hemen altında büyüyorlar. Eğer şanlıysanız, patates büyüklüğünde trüf mantarlarıyla karşılaşmanız olası.


 


Lalbenque pazarında haftada bir, trüf mantarları görücüye çıkıyor. Damağına düşkün koca bir ordu insan, köyün pazarına çevre yerlerden akın edip, bir iki tane trüf mantarı satın almaya geliyor. Genellikle, mantarı omletin üzerine rendeliyorlar.


 


KİLOSU 1500 DOLAR


 


Toptan alış verişe gelenler de var. Fransa'nın dört bir köşesindeki seçkin lokantlara trüf mantarı satan tüccarlar bunlar. Bir kilo trüf mantarına, 1500 dolara yakın para ödemeye hazır kişilerden bahsediyoruz.Bazı aşçılar bizzat kalkıp kendileri geliyor. Trüf mantarlarını hamarat ellerinde koklaya koklaya seçiyorlar. Michelin yıldızlı bir lokantası olan Alexis Pelissou gibi. Köyün pazarında sanki bir rock yıldızı gibi karşılanan, ve öyle de dolaşan Alexis Pelissou, her hafta bir kese kağıdı dolusu mantar alıp gidiyor. Bu kara elmasları, ince ince kıydıktan sonra, kaz ciğerinin üzerine serpiştiriyormuş.


 


Saat 2.30 oldu mu, bir düdük çalıyor. Tüccarların alışverişe başlayacakları saat geldi demek. Turist grupları yerlerini alıp kameralarını hazır ediyor. Ve 20 dakika içinde, trüf mantarları kapış kapış satılmış oluyor. Bir hafta sonra, aynı heyecan tekrar edene dek.Yerel radyo ve televizyonların muhabirlerinin de takip ettiği bir borsa bu. Trüf mantarının en son ne kadardan el değiştirdiğini heyecan içinde bildiriyorlar. Sanki Wall Street sanırsınız. Fiyatlar indi mi, çıktı mı? Toplam kaç kilo kara elmas el değiştirdi? Geçen haftaya kıyasla kalitede bir düşüş mü var? piyasa analizleri gırla gidiyor. Ve maalesef bu yıl, hem kalitede, hem de miktarda, kesin bir düşüş var.


 


HIRSIZLIK ARTIYOR


Trüf mantarı, köpeklerin koku alma yeteneğiyle avlanıyor. Köyün mantarcılarından Guy Dehler örneğin, evinin çevresindeki meşe ağaçlarının dibinde, köpeği Matrix'ten yardım alıyor. ''Bu yıl hasat çok kötü'', diyor. ''Yazın yağışlar azdı; Aralık sonunda yaşanan don olayı işe iyice tuz biber ekti.''


Yöredeki çiftçilerin çoğunun zar zor geçindiğini anlatan Guy Dehler, trüf mantarlarının şanslıysalar kapılarını çalan bir ikramiye olduğunu söylüyor. Nakit para el değiştirdiğinden, vergi dairesini de kazançlarına ortak etmiyorlar.


 


Ama tek sorun iklime bağlı değil. Köyün çevresindeki trüf mantarlarına dadanan hırsızlar da var. Bu kıymetli mantarı başkalarının arazisinde gizlice arayanlar yeni bir şey değil. Fakat son zamanlarda iş çığrından çıkmaya başlamış. Hatta geçen Noel, güney Fransa'nın bir başka beldesinde, bir çiftçi, mantar hırsızı olmakla suçladığı bir adamı tüfekle vurarak öldürdü.


 


Lalbenque köyünde henüz mantar kavgaları kana bulanmamış. Fakat jandarma gene de artık daha sık devriye geziyor. Dağ bisikletlerine binen jandarma erleri, ormanlarla kaplı tepeleri, bayırları geziniyor. Aynı zamanda salı günleri pazar yerindeki kalabalığı da dikkatlice kontrol ediyorlar.Jandarmanın başındaki Gerard Catala, trüf mantarı avlamanın uzmanlık ve tecrübe gerektiren, zor bir iş olduğunu söylüyor. Sokaktan geçen herhangi birinin mantar hırsızı olması kolay değil. Dolayısıyla hırsızlığın genellikle birbirinin mantarını aşırmaya gelen çiftçiler arasında yaşandığını belirtiyor.


Hatta, koku alma becerisiyle nam salmış köpeklerin peşine düşüp çalan çeteler bile çıkmış ortaya.


Alain Ambialet, yerel trüf mantarı çiftçilerinin kurduğu sendikanın başındaki kişi. Hırsızlık vakalarının çoğunlukla gündüz vakti, örneğin bir cenaze kaldırılırken meydana geldiğini anlatıyor. Bütün köyün kiliseye doluştuğu vakitlerde, hırsızlar boş arazilere atlıyorlar.


 


 


ÇİN MANTARI


Fakat hava koşulları ve hırsızlar yetmiyorsa, Fransız çiftçilerin bir derdi daha var. Üstelik baş etmeleri çok zor: Küreselleşme!


Çin'den gelen trüf mantarları, normal fiyatın onda birine satılabiliyor. Fransız çiftçilere soracak olursanız, Çin malı mantarların ne kokusu aynı, ne de tadı. Hükümete yaptıkları çağrıda, Çin'den ithal edilen mantarlara karşı daha iyi tedbir alınmasını, ve etiketlemeye dikkat edilmesini istiyorlar.


Çin malı trüf mantarını sepetine koyup yerel mamülmüş gibi satmaya çalışan Fransız çiftçiler de yok değil ama... Kısa yoldan kar etmeye çalışan bu kişilere karşı artık Lalbenk köyünde mantar pazarı açılmadan önce sepetler gözden geçiriliyor. Fransız trüf manarı söylendiğine göre daha koyu renkte, ve dokusu farklı.


Son olarak, bu piyasanın bel kemiğini oluşturan köpekleri de unutmayalım. Sadece Fransız çiftçiler değil, yanlarındaki köpekler de bu günlerde bedbin. Mantar avcısı köpekler, yerin altında buldukları her trüf mantarı karşılığında tatlı bir yiyecekle ödüllendiriliyor. Eh, ne kadar az trüf mantarı varsa, köpeklerin midesi de o kadar az bayram ediyor....hizmet-resimleri
hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri hizmet-resimleri
istiridye mantar kompost mantar üretimi mantar alış-satış yetiştiriciliği üretimhane kurulumu